Krztusiec u dzieci – najczęstsze powikłania

Krztusiec u dzieci to poważna choroba zakaźna, która atakuje układ oddechowy. Charakterystycznym objawem schorzenia są napady silnego i wyczerpującego kaszlu, który utrudnia swobodne oddychanie. Szybkie podjęcie leczenia krztuśca jest bardzo ważne, aby uchronić dziecko przed groźnymi powikłaniami, takimi jak: zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowych, mózgu, ucha wewnętrznego czy przepukliny brzusznej.

Krztusiec – objawy i charakterystyka choroby

Koklusz, inaczej krztusiec, to choroba zakaźna nazywana potocznie studniowym kaszlem. Schorzenie wywołuje bakteria Bordetella pertussis, którą można się zarazić drogą kropelkową. Krztusiec u dzieci najczęściej pojawia się w wyniku zarażenia się od osoby dorosłej. Choroba jest najbardziej niebezpieczna u niemowląt i może prowadzić do poważnych powikłań zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu malucha. Charakterystycznym objawem krztuśca jest męczący kaszel, który ma charakter napadowy i może wywołać wymioty, a nawet drgawki. U dzieci, które zaraziły się kokluszem, mogą również wystąpić takie symptomy, jak: kichanie, katar, zaczerwienienie oczu, a niekiedy zapalenie spojówek, stan podgorączkowy, brak apetytu czy lekki ból gardła.

Krztusiec u dzieci – powikłania

Dzieci, zwłaszcza do 6. miesiąca życia, u których zdiagnozowano krztusiec, muszą być leczone w szpitalu. Ciężkie napady kaszlu u najmłodszych grożą bezdechem, stąd konieczna jest hospitalizacja. Na groźne powikłania na skutek krztuśca najbardziej narażone są niemowlęta. Do najczęstszych komplikacji zdrowotnych u dzieci, do jakich dochodzi w wyniku rozwoju choroby, należy:

  • Zapalenie płuc

Zapalenie płuc u dzieci to poważna choroba, której charakterystyczne objawy to, oprócz kaszlu, wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, zmęczenie i osłabienie organizmu, drgawki oraz duszność. Schorzenie leczy się, głównie podając leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz medykamenty, które łagodzą uciążliwy kaszel oraz ułatwiają odksztuszanie zalegającej wydzieliny w płucach.

  • Zapalenie oskrzeli

Poważnym powikłaniem, które może mieć miejsce w wyniku krztuśca u dzieci, jest stan zapalny błony śluzowej w oskrzelach. O wystąpieniu choroby świadczy głośny i świszczący oddech. Maluch może również skarżyć się na katar, podrażnione gardło, ból mięśni i osłabienie. W wyniku zapalenia oskrzeli u dziecka czasem występuje nieznacznie podwyższona temperatura ciała.

  • Zapalenie opon mózgowych

Wirusowe zapalenie opon mózgowych wywołuje objawy, które często są mylone z przeziębieniem i grypą. Są nimi, np.: gorączka, ból głowy, złe samopoczucie. W przypadku, gdy schorzenie wywołują bakterie, zwłaszcza pneumokoki, stanowi on zagrożenie życia dla dziecka, dlatego po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów u malucha, należy niezwłocznie udać się do lekarza na konsultacje.

  • Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego objawia się silnym bólem, który najczęściej pojawia się w nocy. Schorzeniu mogą towarzyszyć zaburzenia słuchu, gorączka, problemy ze snem, wymioty, biegunka oraz ropna wydzielina wydobywająca się z wnętrza narządu słuchu. Rozwojowi stanu zapalnego sprzyjają infekcje górnych dróg oddechowych oraz przerost migdałków.

  • Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzucha to przemieszczenie się narządów jamy brzusznej poza miejsce ich fizjologicznego umiejscowienia. Stan objawia się charakterystycznym uwypukleniem w okolicy nadbrzusza przypominającym guz, który powiększa się zazwyczaj w czasie silnego kaszlu bądź po wysiłku fizycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *