Odparzenia pieluszkowe: 5 skutecznych sposobów

Wysypka pieluszkowa zwykle dotyka dzieci w wieku poniżej trzech lat. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i podatna na różnego rodzaju podrażnienia i infekcje, dlatego powietrze ma ograniczony dostęp do okolic intymnych dziecka, tworząc idealne środowisko do rozwoju i namnażania się grzybów i bakterii pod pieluszką. Kontakt podrażnionej skóry z moczem i kałem ma również wadę, co może dodatkowo zaostrzyć stan zapalny skóry. Jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Zmieniaj pieluszkę odpowiednio często i oczyszczaj skórę

Pielucha powinna być zmieniana po każdym wypróżnieniu i co kilka godzin, chyba że najpierw zauważysz mokrą pieluchę. Im dłużej czekasz, aż się przebierze, tym większe ryzyko siniaków. Pamiętaj, że noworodki trzeba przewijać nawet 10-12 razy dziennie! Tylko wtedy częstotliwość spadnie. Nie wierzcie jednak zapewnieniom producentów pieluch, że maluchom będzie „wygodnie” bez zmiany przez 12 godzin.

Przed każdym użyciem czystej pieluszki zaleca się przetrzeć spód wacikiem nasączonym ciepłą wodą, a następnie dokładnie wysuszyć i nałożyć na skórę krem ochronny. Okolice pupy dziecka należy myć codziennie. W tym celu można na przykład użyć mydła zawierającego ekstrakt z owsa lub naoliwionego mydła do prania. Pod żadnym pozorem nie używaj mydeł w płynie, ponieważ ich kwaśny odczyn może powodować dodatkowe podrażnienia.

Dokładne osuszanie i wietrzenie

Podczas suszenia pupy dziecka po umyciu delikatnie dociśnij myjkę do skóry, aby wchłonęła całą wilgoć. Zadbaj o osuszenie nie tylko pośladków, ale także pachwiny i wszystkich fałdów skórnych. Jeśli posiniaczone pośladki dziecka mają nadżerki i popękaną skórę, najlepiej użyć jednorazowych ręczników – bawełniane ręczniki wiszące w łazience łatwo gromadzą bakterie. Skóry nie należy pocierać, ponieważ może to spowodować dodatkowy ból u dziecka. Aby odparzony pośladek dziecka był suchy, po umyciu i osuszeniu ręcznikiem należy odczekać co najmniej dziesięć minut przed założeniem pieluch. Połóż dziecko na kocyku rozłożonym na podłodze i spróbuj zainteresować go zabawkami, aby nie musiał ich nosić. Pod kocyk można podłożyć plandekę, która ochroni podłogę, gdyby dziecko w tym czasie zmokło.

Pielęgnacja skóry odparzonej

Uszkodzona skóra może ulec zakażeniu, jeśli nie jest leczona. W większości przypadków jest to spowodowane przez bakterie lub grzyby. Zakażenie istniejącej zmiany w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry można rozpoznać na podstawie zmiany charakteru wyprysku. W artykule Aderma, znajdzie informacje na temat osuszającej pielęgnacji skóry u niemowląt. Na skórze mogą pojawić się miodowożółte skorupy, pęcherze lub biały nalot. Mogą im towarzyszyć objawy ogólne, takie jak gorączka lub apatia u dziecka. Następnie jak najszybciej udaj się do lekarza. Niereagujące na leczenie zmiany w okolicy pieluszkowej również wskazują na potrzebę wizyty u lekarza. W takich przypadkach konieczna może być zmiana dotychczas stosowanego leczenia i wprowadzenie nowych leków lub poszerzenie zakresu diagnostycznego, gdyż w niektórych przypadkach wysypka pieluszkowa może przypominać łuszczycę zwykłą lub łojotokowe zapalenie skóry. Zmiany mogą mieć również podłoże alergiczne i nadwrażliwość na preparaty stosowane w pielęgnacji okolicy.

Odparzenia pieluszkowe u noworodków mają związek ze zmianami pieluch i nieodpowiednią pielęgnacją skóry. Warto, aby rodzic lub opiekun wiedział o korzyściach płynących z profilaktyki. Tylko w ten sposób mogą uchronić maluszka przed niepotrzebnym dyskomfortem. W przypadkach, gdy naskórek jest już uszkodzony, nie zwlekaj z wdrożeniem powyższych technik.

Możesz również polubić…