Czy biały szum jest wart uwagi?

Pojęcie białego szumu jest znane zdecydowanej większości ludzi. Mimo to, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest, a czym nie jest biały szum. Dobrze byłoby więc zapoznać się z jego cechami charakterystycznymi. Warto byłoby również mieć świadomość tego, komu biały szum może pomóc. Jak się bowiem okazuje, może być on przydatny w walce z niektórymi problemami, takimi jak chociażby zaburzenia snu. Biały szum nie jest jednak dla każdego i niektóre osoby może drażnić.

Biały szum – co to takiego?

Biały szum bywa nierzadko określany mianem białego dźwięku. Emitowany jest on najczęściej przez takie urządzenia jak:

  • suszarka do włosów
  • pralka
  • pociąg
  • samochód

Mianem białego szumu można określić również wiele dźwięków płynących z natury. Mogą być to na przykład szum morza, rzeki bądź wiatru. Najbardziej charakterystyczne dla białego szumu jest to, iż jest on dość jednostajny. To właśnie ze względu na to, może on wykazywać pewne działanie uspokajające i kojące. Każdemu może odpowiadać jednak odgłos innego rodzaju urządzeń. Warto więc posłuchać białego szumu emitowanego przez pralkę czy suszarkę i ocenić, który z nich jest najlepszy.

Kto powinien skorzystać z białego szumu?

Jak już zaznaczono wyżej, biały szum może okazać się wsparciem dla wielu osób. Przede wszystkim, urządzenia emitujące biały szum mogą pomóc małym dzieciom, zwłaszcza niemowlętom, które mają trudności z zasypianiem. Jeżeli ma się płaczliwe dziecko, można spróbować włączyć mu suszarkę bądź jakąś aplikację emitującą szum morskich fal. Dzięki temu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że pociecha się uspokoi.

Sprawdź także:

Biały szum może pomóc także osobom dorosłym. Powinny skorzystać z niego przede wszystkim osoby, które są zdenerwowane i żyją w chronicznym stresie. Taki stres bardzo poważnie może utrudniać proces zasypiania. Można mieć również problem z gwałtownym wybudzaniem się w nocy oraz rzecz jasna z przedwczesnym budzeniem się, najczęściej w godzinach porannych. Dobrze byłoby więc pomyśleć o włączeniu sobie jakiejś aplikacji emitującej biały szum. Dzięki temu, istnieje spora szansa na zmniejszenie kłopotów ze snem. Jeżeli to się jednak nie uda, warto byłoby pomyśleć o konsultacji z lekarzem. Być może, konieczne będzie włączenie jakichś leków bądź podjęcie psychoterapii. Osoby, którym biały szum pomaga, powinny pomyśleć o zainstalowaniu specjalnej aplikacji. Zdecydowaną większość z nich można pobrać z Internetu bezpłatnie. Nie trzeba więc ponosić żadnych kosztów, aby móc korzystać z dobrodziejstw białego szumu.

Możesz również polubić…