Czy jest na sali ratownik medyczny?

Mężczyzna nie zwracał uwagi na to co mówiła do niego kobieta siedząca obok. Był zbyt przejęty historią, która zdarzyłya się dzisiaj w pracy. Przywieźli na oddział ratunkowy młodą pacjentkę, która uległa wypadkowi motocyklowemu. Mimo usilnych starań dziewczyna zmarła po kilku godzinach reanimacji. Często miał styczność ze śmiercią, jednak za każdym razem nie mógł przejść wobec niej obojętnie. Z rozmyślań wyrwał go głośny ryk silnika sportowego samochodu, który wyprzedził ich na prostej drodze. Mężczyzna zobaczył jak tył odjeżdżającego auta zaczyna gubić przyczepność i z poślizgiem wpada na stojące przy drodze drzewo. Nie myśląc długo zatrzymał się i wyskoczył z samochodu. Nakazał kobiecie zawiadomić pogotowie. Sam natomiast pobiegł do zmiażdżonego auta. Kierowca jeszcze oddychał….-Kim Pan jest co się stało? -Miał Pan wypadek. Pracuję w pogotowiu, karetka już jedzie.

Nerwy ze stali, duża wiedza, świetna kondycja i…brak szacunku

Każdy ratownik codziennie styka się z ludzkim cierpieniem, bólem, żalem oraz śmiercią. Prawda jest taka, iż nawet po wyjściu z pracy musi on być w pełnej gotowości, by móc udzielić pomocy drugiemu człowiekowi. Ratownik medyczny posiada dużą wiedzę z zakresu medycyny i wraz ze zdobytym doświadczeniem staje się profesjonalistą, w pełnym tego słowa znaczeniu, który potrafi walczyć o życie drugiego człowieka i w dużej części przypadków jest w stanie tę walkę wygrać. Jeżeli porównamy dla przykładu zawód ratownika medycznego i lekarza np. dermatologa, to nasuwa się kilka spostrzeżeń. Lekarz na pewno ma większą wiedzę o sposobie funkcjonowania ciała ludzkiego, jest specjalistą w swojej dziedzinie i jest bardziej szanowany przez społeczeństwo. Jednakże większość z nas będąc uczestnikiem lub poszkodowanym w wypadku samochodowym najchętniej widziałaby na miejscu charakterystyczny czerwony kombinezon.

Chcę pomagać ludziom

Ratownik medyczny to zawód, wykonywany przez osoby, które ukończyły 2 letnie studium policealne (do 2015 roku) lub zdały 3 letnie studia licencjackie. Każdy kandydat przyjmowany na ten kierunek musi się wykazać wiedzą biologiczną i medyczną oraz świetną sprawnością fizyczną. Same studia również nie są łatwe, jednak po ich skończeniu absolwent może wykonywać zawód ratownika, jeżdżąc w karetce lub pracując na oddziale ratunkowym. Jednak pracy dla tego typu specjalistów jest dużo. Nie tylko w sektorze publicznym, ale również w wielu prywatnych klinikach i przychodniach.

Zobacz więcej na temat służby zdrowia:  portalzdrowia24.pl/sluzba-zdrowia-czy-mozna-spodziewac-sie-poprawy/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *