Zaburzenia odżywiania: tragiczne skutki anoreksji

Anoreksja to bardzo poważne zaburzenia odżywiania, które negatywnie oddziałują nie tylko na zdrowie, ale i psychikę osoby chorej.  Choroba prowadzi do zaburzeń pracy serca, układu pokarmowego a także zakłóca prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Na skutek anoreksji pogarsza się stan skóry i włosów, a także mogą pojawiać się problemy emocjonalne, jak: depresja, myśli samobójcze.

 

Na czym polega anoreksja?

 

Jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja, to choroba, na skutek której dochodzi do poważnych zmian, zarówno w organizmie, jak i psychice osoby chorej. Schorzeniu towarzyszy nieustanny lęk przed otyłością i dążenie do szczupłej sylwetki, najczęściej poprzez bardzo restrykcyjne ograniczanie jedzenia, a nawet głodówki, nadmierny wysiłek fizyczny czy nadużywanie środków przeczyszczających. Anorektycy, pomimo osiągnięcia nawet ekstremalnie niskiej wagi, są niezadowoleni ze swojego ciała i nie potrafią realistycznie ocenić własnego wyglądu. Niekończąca się walka z kilogramami skutkuje wyobcowaniem ze społeczeństwa, nieustannym lękiem przed oceną innych czy stanami depresyjnymi, co negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

 

Zaburzenia odżywiania i powolne wyniszczanie organizmu

 

Pierwsze zauważalne skutki anoreksji to znaczna utrata tkanki tłuszczowej. Stosowanie długotrwałych głodówek doprowadza organizm do stanu, w którym zwalnia procesy metaboliczne (w wyniku obniżenia się poziomu hormonów tarczycy), przystosowując się niskiej ilości dostarczanych płynów i składników odżywczych. Rygorystyczne diety powodują przesuszanie się skóry, wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci. W organizmie dochodzi do zaburzeń termoregulacji, co objawia się nietolerancją zimna oraz silnymi palcami dłoni i stóp.  

 

Dieta anorektyczki a zaburzenia sercowo-naczyniowe

 

Spadek masy ciała, powoduje zmniejszenie się również masy mięśnia sercowego, co prowadzi do jego niewydolności i w efekcie tego nawet nagłej śmierci. Anoreksja prowadzi do zaburzeń równowagi ważnych, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, minerałów, jak: wapń, potas, magnez, fosforany. Wygłodzenie i odwodnienie u osoby chorej powoduje, np.: zwolnienie pracy serca (bradykardię), zawroty głowy i omdlenia (na skutek niskiego ciśnienia krwi), zmniejszony przepływ krwi.  

 

Anoreksja – skutki dla układu pokarmowego

 

Anorektycy często cierpią na zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha (zwykle po posiłkach) oraz uczucie pełności w żołądku. Na skutek zaburzeń odżywiania może dojść do niedrożności jelita cienkiego lub grubego a także do martwiczego zapalenia jelit, co wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Do groźnych powikłań anoreksji należą również problemy z układem wydalniczym, np. gdy nerki przestają produkować mocz, co najczęściej powoduje: nieprawidłowe ciśnienie krwi, niedobór białek osocza oraz skrajne odwodnienie.  

 

Skutki anoreksji a gospodarka wodno-elektrolitowa

 

Utrata płynów w wyniku rozwoju anoreksji i brak ich regularnego uzupełniania, prowadzi do odwodnienia organizmu. Osoba chora czuje silne osłabienie, a spadek ciśniania powoduje odmlenia, zawroty głowy i zasłabnięcia. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do problemów z pracą serca, bolesnych bólów brzucha i kolek, a także osłabienia mięśni i zaburzeń krążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *