Wizyta u dentysty to dla malucha spore przeżycie

Stomatologa boją się dorośli i dzieci. Często strach tych pierwszych udziela się również tym drugim. Specjalistę od leczenia zębów trzeba jednak odwiedzać – także kontrolnie, przynajmniej raz na pół roku. Co zrobić, żeby pociecha nie bała się dentysty? Jak zmniejszyć u niej lęk przed badaniem uzębienia?

Oswajanie dziecka z tematyką stomatologiczną

Trzeba malucha nastawić pozytywnie do tego wydarzenia. Mówmy mu, że odbywa się ona dla jego dobra. Dzięki temu będzie mieć zdrowe zęby i mogło jeść wszystkie twarde produkty: ulubione owoce, smacznego kotlecika.

Możemy też wspomnieć, że unikając wizyty u stomatologa, dziecko naraża się na ryzyko, że zostanie bez zębów i nie będzie mogło wyraźnie mówić, rzuć ulubionej gumy. Nie straszmy jednak latorośli. Wcielmy się w rolę przyjaciela, który przed czymś ostrzega, dobrze radzi. Możemy przywołać postać z bajek oglądanych przez młodego człowieka. Powiedzmy, że ona też na pewno zaleca swoim przyjaciołom wizytę u dentysty, bo zdrowe zęby to podstawa zdrowia całego organizmu.

To, czy wizyta o dentysty się uda, zależy także od nas. W końcu to my wybieramy stomatologa, któremu powierzymy swoją pociechę. Postawmy na odpowiedniego lekarza: z kierunkowym wykształceniem, z właściwym podejściem do najmłodszych pacjentów. Popytajmy znajomych, do kogo prowadzają swoje maluchy. Czy ich dzieci są po tych spotkaniach zadowolone, czy smutne?

Wybór rodzica

Ważny jest też sam gabinet stomatologiczny. Wybierzemy taki, który ma dobre wyposażenie i jest przystosowany do potrzeb dzieci. Idealnie, gdyby pomieszczenie zostało urządzone w stylu dziecięcym, czyli miało kolorowe ściany, a na nich sympatyczne postaci (mogą być z przyborami stomatologicznymi) typu zwierzątka, kwiatki, stworki, bohaterowie filmów animowanych.

Na plus gabinetu zadziała na pewno udostępnienie małym pacjentom kącika do zabawy, np. stolika z kredkami. Rysowanie skutecznie odwróci uwagę malucha od tego, co go czeka. Pozwoli mu rozładować stres.

Poza tym nie przeceniajmy faktu wydarzenia. Nie sprowadzajmy go do kategorii życia i śmierci, epokowego zdarzenia. Sami też nie możemy bać się stomatologa, ponieważ dziecko przejmie od nas te obawy. Wizyta u dentysty wcale nie jest straszna 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *