Łóżko rehabilitacyjne – dlaczego jest niezbędne w pielęgnacji pacjentów leżących?

Łóżko rehabilitacyjne ułatwia opiekę nad leżącym pacjentem oraz zwiększa jego komfort. Usprawnia zmianę pozycji chorego i nie wymaga schylania się opiekuna nad sprzętem. Warto wiedzieć, że można otrzymać o dofinansowanie na tego typu łóżko.

Komfort pacjenta

Osoba, która przez większość czasu znajduje się w pozycji leżącej, zdecydowanie potrzebuje specjalnego łóżka, które zwiększy komfort jej życia. Pacjent leżący powinien mieć materac przeciwodleżynowy, a także dopasowane do potrzeb łóżko. Mebel sprzed czasów choroby w zdecydowanej większości przypadków jest dopasowany do ciała, a co za tym idzie – pełen wgłębień. Sprawiają one, że chory układa się w konkretnej pozycji, niekoniecznie korzystnej dla jego zdrowia. Utrudnia to także zmianę ułożenia, co z kolei sprzyja powstawaniu odleżyn. Stare łóżko zazwyczaj jest też dosyć niskie, co utrudnia zajmowanie się chorym. Z tego względu lepiej wybierać łóżka ortopedyczne, zaprojektowane tak, aby opiekun mógł łatwo zająć się chorym. Specjalny sprzęt zdecydowanie upraszcza zmianę pozycji u pacjenta, m.in. ze względu na łamany materac. Kolejnym udogodnieniem są kółka, które umożliwiają przesuwanie łóżka.

Łatwiejsza opieka nad pacjentem leżącym

Największą ilość zabiegów pielęgnacyjnych przy leżącym chorym wykonuje się właśnie przy łóżku. Są to: mycie, nawilżanie skóry, zmiana pieluchy oraz opatrunków, czesanie i golenie. Nad łóżkiem rehabilitacyjnym nie trzeba się tak pochylać jak nad zwykłym, co korzystnie wpływa na komfort pracy opiekuna oraz na zdrowie jego pleców. W sprzedaży istnieją łóżka z elektrycznymi mechanizmami, ułatwiającymi zmianę pozycji osoby obłożnie chorej. Wiele specjalistycznych łóżek jest też wyposażonych w stoliki przeznaczone do karmienia pacjenta.

Refundacja łóżka rehabilitacyjnego

Warto wiedzieć, że na tego typu sprzęt można uzyskać dofinansowanie nawet w wysokości 60% brutto jego wartości. Aby otrzymać dodatkowe środki finansowe na zakup łóżka rehabilitacyjnego, należy zgłosić się do lokalnego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS). Aby dostać zwrot części kosztów, należy mieć aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wniosek należy złożyć osobiście lub wysłać tradycyjną pocztą, dołączając do niego zaświadczenie od lekarz wskazujące na konieczność korzystania z pomocy rehabilitacyjnej. Potrzebne są także: potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie dowodu osobistego i orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz oświadczenie o dochodach. Trzeba mieć również kosztorys i fakturę proforma na wybrany sprzęt. Ostatnim istotnym faktem jest to, że o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które przez ostatnie 5 lat nie korzystały z tego rodzaju wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *