Jakie możliwości ma medycyna naturalna?

W środowisku medycznym istnieją sposoby leczenia, które nie są przez wszystkich uznawane. Przedstawiciele tzw. głównego nurtu uznają metody podsuwane przez medycynę alternatywną za bezwartościowe. Odrzucają je, twierdząc, że nie zostały one poparte badaniami naukowymi i tym samym nie określono ich całkowitego wpływu na organizm człowieka.

Bogaty wachlarz metod leczniczych

Medycyna niekonwencjonalna zwana naturalną istnieje obok medycyny konwencjonalnej. Jest równie stara jak ona. Rozwijała się na równi z głównym nurtem. Stało się tak, gdyż pewne osoby próbowały znaleźć inne, nowe sposoby leczenia tych samych schorzeń. Ludzie ci wzięli sobie bowiem do serca słowa Hipokratesa, który mawiał, że każdy z nas powinien uczyć się, jak sam może pozbyć się problemów zdrowotnych.

Niektóre metody stosowane obecnie przez przedstawicieli medycyny alternatywnej powstały dość przypadkowo. Inne określono drogą prób i błędów.

Medycyna naturalna jest bardzo rozległą „dziedziną”. Stosuje ona różne metody lecznicze: ucisk określonych miejsc ciała, wbijanie igieł w wybrane punkty na ciele. W terapii używa zapachów, bioenergii, ziół, kolorów, produktów pszczelich, hipnozy, moczu, wahadeł, roztworów wodnych pochodzenia roślinnego lub mineralnego.

W ramach medycyny niekonwencjonalnej mieści się przyrodolecznictwo. Przedstawiciele tego nurtu wychodzą z założenia, że należy stosować takie zabiegi, które pobudzą organizm do zwalczenia choroby. Twierdzą oni, że zażywanie leków upośledza pewne funkcje organizmu, gdyż powoduje to jego rozleniwienie. Oprócz tego wywołuje niepożądane skutki uboczne.

Jak działa medycyna naturalna?

Taka medycyna nie ingeruje w skład chemiczny ani strukturę narządów czy tkanek. Opiera się na oddziaływaniu poprzez skórę i błony śluzowe. Powoduje to pobudzenie nerwów i wysyłanie impulsów do ośrodków nerwowych. Te wysyłają odpowiedź zwrotną, której efektem jest rozszerzenie naczyń włosowatych poprawiających krążenie i ukrwienie danej części ciała.

Czy ta metoda jest skuteczna? To zależy od reakcji organizmu na bodziec. Jak wiadomo podatność na impulsy jest cechą osobniczą i nie sposób przewidzieć dokładnie odpowiedzi organizmu. Poza tym na powodzenie zabiegów medycyny fizykalnej wpływa wielkość masowanego obszaru skóry.

Przyrodolecznictwo nie jest wskazane w leczeniu poważnych schorzeń. Przeciwwskazaniem może być też podatność na zmiany ciśnienia, niewydolność krążenia, słaba wydolność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *