Jaki jest skuteczny sposób na alergię?

W dzisiejszych czasach medycyna zmaga się z wieloma problemami. Oprócz nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego, które należą do głównych przyczyn umieralności w Polsce, wielką uwagę przywiązuje się do problemu alergii. Obecnie uczulonym można być niemal na wszystko. Dobitnie pokazuje to wykaz chorób, na jakie zapadają zwłaszcza najmłodsi.

Przyczyny alergii

Różnego rodzaju alergie stały się istną plagą medyczną naszych czasów. Zdecydowana większość dzieci, które urodziły się pod koniec lat 90. i na początku kolejnego stulecia cierpiała lub nadal cierpi z powodu uczuleń. Z czego to wynika?

Nie ma jednej odpowiedzi. Nie łatwo jej udzielić bez narażania się na posądzanie o sprzyjanie konkretnej opcji politycznej.

Na pewno winę ponosi zwiększające się zanieczyszczenie i sposób produkcji żywności. Stosowanie środków chemicznych w rolnictwie stało się powszechne. Problem w tym, że organizm ludzki wielu substancji używanych jako środki ochrony roślin nie akceptuje. Spożywając produkty zawierające pestycydy i inne związki chemiczne, narażamy się na niekorzystne zmiany w naszym ciele, w tym mutacje genów, które później objawiają się alergiami.

Inne przyczyny alergii

Co jeszcze wywołuje alergie? Zdaniem wielu naukowców brak karmienia piersią noworodków. W mleku matki znajdują się bowiem przeciwciała zwane immunoglobulinami G (IgG). Zmniejszają one u dziecka ryzyko zachorowania na nietolerancję jakieś substancji w przyszłości.

Inną przyczyną jest zbytnie dbanie o higienę, sterylność mieszkań i pomieszczeń, w jakich przebywamy. Stosowanie antybakteryjnych środków czystości, szczepionek i antybiotyków przynosi ambiwalentne skutki. Odzwyczajony od walki z drobnoustrojami organizm staje się bardziej podatny na alergie.

Niektóre alergie znikają wraz z wiekiem, inne utrzymują się cały czas. Jak sobie z nimi radzić? W grę wchodzą trzy, a tak naprawdę dwie metody. Ta trzecia, czyli unikanie kontaktów z alergenem, nie zawsze jest możliwa. Wymagałoby to dokonania poważnych zmian w życiu, np. przeprowadzki. Mogłoby też wiązać z codziennym gruntownym sprzątaniem mieszkania.

Rozwiązanie problemu

Jako sposób na alergie poleca się więc zażywanie leków i odczulanie. Farmakoterapia nie usuwa przyczyn choroby, tylko łagodzi jej skutki. Ma też za zadanie zahamować uwalnianie i działanie czynników prozapalnych, które nasilają objawy schorzenia.

Wśród leków na alergię najczęściej stosuje się te o charakterze przeciwhistaminowym (antagoniści receptorów H1), glikokortykosteroidy, kromony i substancje hamujące syntezę leukotrienów cysteinylowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *