Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Lektura raportów o stanie zdrowia Polaków nie napawa optymizmem. Przybywa ludzi ważących za dużo. Rośnie liczba zgonów spowodowanych przez schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Parafrazując słowa słynnego polskiego wieszcza, można rzec: „Zdrowie! Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił”.

Aktywność fizyczna, dieta i badania kontrolne

Czytając wspomniane raporty i wyniki badań oraz sondaży, można dojść do wniosku, że Polacy nie dbają zdrowie. Choć – jak deklarują – zależy im na nim, to nie robią zbyt wiele, żeby je zachować, żeby ustrzec się przed śmiertelnymi schorzeniami.

Przypomnijmy, że głównymi przyczynami zgonów w naszym kraju są choroby serca i układu krążenia oraz nowotwory. Na oba czynniki mamy wpływ i to większy, niż się nam wydaje. W jaki sposób?

Statystyki

Prowadząc zdrowy tryb życia, można znacząco zredukować ryzyko zapadnięcia na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego oraz raka jelita grubego, szyjki macicy, piersi, jajnika, tarczycy i prostaty, które od lat zbierają nad Wisłą największe żniwo spośród wszystkich nowotworów. Nie chodzi tylko o uprawianie sportu, prawidłowe odżywianie się. Przejawem zdrowego trybu życia jest też świadomość pewnych zagrożeń i przeciwdziałanie im.

Regularność i odpowiedzialność

Najlepsza profilaktyką obok przestrzegania zalecanych postaw jest regularne badanie się. Wczesne wykrycie patologicznych zmian w komórkach daje nadzieję i 90-proc. szanse na całkowite wyleczenie i pozbycie się raka. Trzeba jednak regularnie odwiedzać specjalistów. Dotyczy to osób z grup ryzyka, czyli np. ludzi w pewnym wieku, członków rodzin dotkniętych nowotworem, osoby wykonujące pewne zawody.

W praktyce oznacza to, że panie po 30. roku życia powinny co 24 miesiące wykonywać mammografię. Co roku można wykonywać kontrolne USG piersi. Jeszcze wcześniej kobiety powinny same kontrolować stan piersi, czyli przeprowadzać badanie palpacyjne. Po przekroczeniu 50 lat częstotliwość poddawania się mammografii wynosi 12 miesięcy. Badaniu cytologicznemu raz na trzy lata powinny się poddawać kobiety z przedziału wiekowego 25-59 lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *