Jak poprawić jakość snu?

Na jakość snu ma wpływ wiele czynników, wśród których znajduje się zbilansowana dieta z dużą ilością błonnika. Ważne jest ograniczenie używek, regularna aktywność fizyczna, a także relaksujące nawyki takie jak słuchanie muzyki przed snem.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta zapewnia dobre samopoczucie oraz łatwiejsze zasypianie. Przy spożywaniu świeżych warzyw i owoców bogatych w błonnik trawienie przebiega z łatwością. Tym samym pozwala na pełniejszy odpoczynek w ciągu nocy. Warto zrezygnować z używek takich jak napoje energetyczne lub kawa. Wypicie puszki napoju lub filiżanki kofeinowego naparu po południu lub wieczorem może utrudnić zaśnięcie. Około 2-3 godziny przed snem warto zjeść smaczną, ale lekkostrawną kolację, najlepiej zawierający węglowodany. Nie należy jednak sięgać po jedzenie, ani tym bardziej alkohol na krótko przed położeniem się do łóżka. Mogą one spowodować bardzo nieprzyjemną zgagę, która utrudni wypoczynek.

Suplementy diety

Osoby, które mimo zdrowej diety, mają kłopoty ze snem, powinny wypróbować ziołowe preparaty lub łagodne suplementy diety korzystnie wpływające na zasypianie. W ich składzie znajdują się m.in. wyciąg z korzenia kozłka, ekstrakt z melisy, wyciąg z szyszek chmielu, lawendy, melatonina (hormon regulujący rytm dobowy) oraz witaminy z grupy B. Sprawiają one, że sen jest bardziej relaksujący. W sprzedaży są dostępne także spraye relaksujące, które ułatwiają zaśnięcie (źródło: apteline).

Popołudniowy trening

Bardzo skutecznym sposobem na szybsze zasypianie jest też popołudniowy trening. Wystarczy 15-30 minut, aby zadziałał. Ważne, aby aktywność nie była zbyt intensywna, a od pójścia spać dzieliło ją co 3-4 godziny.

Łóżko ma służyć do spania

Kolejnym istotnym aspektem, który wpływa na jakość snu jest to, czym zajmujemy się w łóżku. Powinno być ono miejscem relaksu i wyciszenia. Najlepiej, aby nie używać w nim komputera, nie pracować, ani nie oglądać telewizji. Nie warto też jeść w nim posiłków. Co najmniej 30 minut przed snem lepiej zrezygnować z używania komputera bądź smartfona. Niebieskie światło, które się z nich wydobywa imituje światło słoneczne. Organizm dostaje tym samym znak, że czas na aktywność ciągle trwa. Produkcja melatoniny jest wtedy zmniejszona, co zaburza naturalny dobowy rytm. Zamiast sztucznego światła lepiej posłuchać relaksującej muzyki, medytować lub po prostu leżeć i cieszyć się odpoczynkiem. Warto też pamiętać, aby dokładnie przewietrzyć pokój przed snem. Temperatura w granicach 20 stopni Celsjusza, a więc niezbyt wysoka także sprzyja odpoczynkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *