Czy praca kierowcy karetki jest niebezpieczna?

Dźwięk zbliżającej się karetki powoduje szereg emocji wśród osób, które go słyszą. Niektórzy zastanawiają się, co się wydarzyło, inni, czy ratownicy zdążą,

a jeszcze inni przypominają sobie własne doświadczenia z tym związane. Większość ludzi w styczności z karetką pogotowia myśli o wypadku

i o poszkodowanych.

 

Jednak czy ktoś zastanawia się czasem na temat tego, kto pracuje w ambulansie? Warto jest się przyjrzeć z bliska ratownikom, którzy często wiele ryzykują, aby spieszyć na pomoc potrzebującym.

 

Kto jeździ karetką pogotowia ratunkowego?

 

Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na dwa rodzaje:

  • zespoły podstawowe,
  • zespoły specjalistyczne.

W pierwszym przypadku jest to załoga składająca się z co najmniej 2 osób. Zespół specjalistyczny to obsada złożona z co najmniej 3 osób. Tą dodatkową osobą jest lekarz. Jedną z osób w każdym z zespołów jest kierowca karetki. Jest to ratownik, do którego obowiązków, oprócz standardowych procedur medycznych, należy również kierowanie ambulansem, jako pojazdem uprzywilejowanym.

 

Jakie wyzwania czekają na zespół wyjazdowy pogotowia ratunkowego?

 

W ratownictwie często decydującym czynnikiem skuteczności jest czas. Ratownicy muszą jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanego, natychmiast udzielić fachowej pomocy medycznej oraz, jeżeli sytuacja tego wymaga, bezzwłocznie przetransportować rannego do szpitala. Biorąc pod uwagę kwalifikacje zawodowe ekipy ratunkowej, udzielenie jak najbardziej fachowej pomocy medycznej nie powinno stanowić problemu. Ten fragment pracy ratowników zależy w głównej mierze od nich samych i tego, jak dobrze znają i zachowują wszelkie procedury. Jednakże etapy transportu, oprócz umiejętności kierowcy karetki, zależą również od osób i pojazdów uczestniczących w ruchu ulicznym. Karetka w drodze na akcję porusza się bardzo szybko. Każdy pojazd przy takiej prędkości stwarza zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego przed kierowcą karetki stoi nie lada wyzwanie. Korzystając z dostępnych narzędzi (sygnału świetlnego i dźwiękowego) i swoich umiejętności, musi on w bezpieczny sposób wykonać swoje zadanie. Jednym z bardziej niebezpiecznych czynności kierowcy karetki jest manewrowanie pomiędzy innymi kierowcami, przewidywanie ich zachowań oraz błyskawiczne reagowanie.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można stwierdzić, że praca wszystkich członków wyjazdowego zespołu ratowniczego jest wysoce wymagająca.

 

Zobacz więcej na temat służby zdrowia:  portalzdrowia24.pl/sluzba-zdrowia-czy-mozna-spodziewac-sie-poprawy/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *