Co to jest odpieluszkowe zapalenie skóry?

Rodzice małych dzieci borykają się z różnymi problemami. Część z nich dotyczy samych pociech, ich stanu zdrowia, rozwoju. Niekiedy dzieje się tak, że maluchy łapią różne infekcje, o których ich opiekunowie nie słyszeli.

Złe pieluchy albo zbyt mała troska o dziecko

Do takich dolegliwości należy pieluszkowe zapalenie skóry. Pojawia się ono najczęściej w okolicach szóstego-siódmego miesiąca życia niemowląt. Zwykle stanowi konsekwencję zbyt dużej wrażliwości i małej odporności skóry bobasa. Jest ona bardzo cienka i przez to wrażliwa, narażona na uszkodzenia. Dopiero z czasem nabiera właściwości, które chronią ją przed tego typu problemami.

Jakie są przyczyny odpieluszkowego zapalenia skóry? Najkrócej rzecz biorąc: bardzo różne. Dolegliwość może się pojawić wskutek zbyt rzadkiej wymiany pieluch. To sprawia, że skóra dziecka ma częsty i długi kontakt z moczem i kałem, które drażniąco oddziałują na skórę.

Winę mogą ponosić same pieluszki. Być może zastosowano w nich zbyt mało chłonny materiał, który niedostatecznie pochłania wydzieliny małego człowieka. Drugą poważną wadą artykułów higienicznych dla niemowląt jest zawartość nieoddychających materiałów.

Niekiedy odpieluszkowe zapalenie skóry bierze się z tego, że bobas jest uczulony na jeden ze składników pieluch. Może być też tak, że problem wynika ze złego nakładania pieluch przez rodziców. W efekcie zbyt mocno dociskają one skórę dziecka i wywołują podrażnienia spowodowane tarciem.

Mocz i pH skóry

Mocz ma przeważnie zasadowy odczyn, natomiast pH skóry jest kwaśne. W wyniku kontaktu uryny ze skórą na powierzchni tej ostatniej zanikają naturalne bariery ochronne. Powstają natomiast mikrootworki. To zwiększa ryzyko zakażenia u malucha.

Niemal na pewno infekcja grzybicza pojawi się po długotrwałym kontakcie skóry bobasa z kałem. Stanie się tak, gdyż stolec zawiera bardzo silne enzymy, które potrafią szybko uszkodzić delikatną skórę niemowlaka.

By nie dopuścić do zapalenia skóry u tak małej pociechy, należy często kontrolować jego skórę, zwłaszcza fałdy, w których panuje wysoka wilgoć. Konieczna może się okazać zmiana artykułów higienicznych na inną markę i nieco łagodniejsze zapinanie pieluszek na pupie latorośli. Tak wygląda ochrona przez pieluszkowym zapaleniem skóry.

Objawy zapalenia

Sygnałem, że coś dzieje się nie tak, jest częsty płacz i krzyk malucha. Bobas jest niespokojny. Musimy więc obejrzeć jego ciało w poszukiwaniu delikatnych albo plamistych zaczerwienień skóry. W dalszej fazie łagodne podrażnienia zamieniają się w silny rumień. Jeśli nie zareagujemy, dojdzie do łuszczenia się naskórka, co spowoduje odsłonięcie głębszych warstw naskórka. Zmienione chorobowo miejsca będą puchnąć. W ich okolicach pojawią się pęcherze, grudki, nadżerki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *