Badanie drożności jajowodów – na czym polega i kto powinien je wykonać?

Niedrożne jajowody są jedną z przyczyn niepłodności. Badanie drożności jajowodów pozwala na wykrycie nieprawidłowości.

Na czym polega badanie drożności jajowodów?

Badanie drożności jajowodów Sono-HSG to metoda wykorzystywana w diagnostyce ginekologicznej do oceny jajowodów i jamy macicy. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie niedrożności jajowodów oraz nieprawidłowości w budowie narządów rodnych kobiety, które mogą być przyczyną poronień i problemów z zajściem w ciążę.

 

Badanie przeprowadza się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Lekarz przeprowadza przez szyjkę macicy cienki cewnik zakończony balonikiem. Następnie wstrzykuje przez niego płyn (kontrast), który wypełnia jamę macicy i jajowody. Wszystko odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną. Dzięki temu na monitorze można zaobserwować, jak zachowuje się płyn w jajowodach oraz ocenić kształt i wielkość macicy. Zabieg Sono-HSG trwa kilkanaście minut. Na życzenie pacjentki wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.

Jak przygotować się do badania Sono-HSG?

Badanie drożności jajowodów powinno być wykonane w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, po zakończeniu krwawienia. Klinika leczenia niepłodności, w której wykonywany jest zabieg, wymaga od pacjentek wcześniejszego dostarczenia wyników badań laboratoryjnych, cytologii i posiewu z kanału szyjki macicy. Wymagane jest także, aby kobieta zgłosiła się na zabieg z wypełnionym pęcherzem moczowym. Jeżeli zdecydowała się na znieczulenie ogólne, powinna być na czczo i nie prowadzić w tym dniu samochodu.

Wskazania do badania drożności jajowodów

Na badanie drożności jajowodów powinna zdecydować się kobieta, która nie może zajść w ciążę, mimo braku zaburzeń owulacji. Niedrożność jajowodów to najczęstsza przyczyna niepłodności. Dochodzi do niej w wyniku infekcji dróg rodnych, endometriozy, zrostów i czopów śluzowych. Zabieg Sono-HSG spełnia także rolę terapeutyczną, ponieważ zdarza się, że wstrzyknięty kontrast udrażnia zlepione jajowody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *