Atopia a ospa wietrzna

Jedną z dolegliwości, z którą borykają się maluchy, jest atopowe zapalenie skóry. W jej wyniku skóra jest bardziej delikatna, a wiele czynników ją podrażnia, powodując zaczerwienienia, wysypkę czy pokrzywkę. Co więcej, skóra często swędzi, przez co wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Gdy dziecko dopadnie ospa, swędzenie może stać się nie do zniesienia.

Głównym zadaniem skóry jest ochrona wewnętrznych warstw ciała przed szkodliwym działaniem wirusów, bakterii czy czynników atmosferycznych. Podczas AZS bariera ta jest niedoskonała, uszkodzona i po prostu chora. Nic więc dziwnego, że dzieci z atopią częściej cierpią na infekcje wywołane bakteriami i wirusami. Chorują nie tylko częściej, ale też dłużej – także dużo trudniej przechodzą ospę.

Ospa wietrzna u atopików

Dziecko bez problemów skórnych przechodzi ospę dość lekko. Jedynymi objawami są lekko podwyższona temperatura i swędzące, czerwone krostki, którymi usiane jest całe ciało. Krostki jednak szybko znikną, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane. Chory maluch powinien często brać ciepły, nie gorący prysznic, po którym powinniśmy posmarować wszystkie pęcherzyki płynem wysuszającym. Atopia z ospą wietrzną to natomiast mieszanka, przez którą maluch dużo trudniej znosi chorobę. Trzeba pamiętać, że jego skóra zawsze jest zbyt sucha i wymaga nieustannego natłuszczania i nawilżania. Po prostu trzeba wspierać jego organizm w wytwarzaniu bariery lipidowej, która w atopii jest uszkodzona. Podczas ospy musimy więc jednocześnie zadbać o wysuszenie krostek i nawilżenie pozostałych partii ciała.

Atopia z ospą wietrzną – mieszanka wybuchowa

Nawet, jeśli krostek podczas ospy jest niewiele, dziecko z atopowym zapaleniem skóry wymaga konsultacji lekarza, który doradzi, w jaki sposób pielęgnować skórę. Musimy zadbać o to, by maluch jak najmniej cierpiał i nie drapał się. Oprócz płynów wysuszających warto stosować maści przeciwświądowe, które choć trochę złagodzą te dolegliwości. Nie można przy tym zapominać o codziennym natłuszczaniu i nawilżaniu tych miejsc, które nie są pokryte krostkami. Trzeba się też uzbroić w cierpliwość. Ospa wietrzna u atopików może potrwać nieco dłużej niż u dzieci, które nie mają żadnych problemów skórnych. Warto więc stworzyć maluchowi odpowiednie warunki do powrotu do zdrowia oraz zapewnić mu opiekę na co najmniej dwa tygodnie, które będzie musiał spędzić w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *